Intel’in yaklaşmakta olan düşük güçlü işlemcisi “Elkhart Lake” olarak adlandırılan ilk performans kriterlerinden biri, TUM_APISAK’ın izniyle Futuremark veritabanında ortaya çıktı.

Çip 571 puan, 590 grafik puanı ve 3801 fizik puanı ile Gen11 tabanlı iGPU’nun grafik puanı “Kaby Lake” den bu yana daha ağır masaüstü işlemcilerde bulunan Intel UHD 630 gen 9.5 iGPU’nun arkasında yer alıyor, ancak tahmin ediyoruz CPU tarafından geriye sürükleniyor (3801 puan fizik ve 6 çekirdekli “Coffee Lake” işlemcinin yaklaşık 17000 puanı. Chip, Time Spy’da 148 puan grafik ve 1131 puan fizik skoruyla 170 puan almaya devam ediyor. Belki de Cloud Gate daha uygun bir test olurdu.

“Elkhart Lake” silikonu Intel’in 10 nm silikon üretim süreci üzerine inşa edilmiş ve yeni nesil Pentium Silver ve Celeron işlemcilere güç sağlayacak. Çip, “Tremont” düşük güçlü mimariye dayalı 4 adede kadar CPU çekirdeği ve daha yeni Gen11 mimarisine dayalı bir iGPU’ya sahip. DDR4 ve LPDDR4 / x bellek türlerini destekleyen tek kanallı bir bellek denetleyicisine sahiptir. Bu 3DMark testlerindeki çip, CPU’su 1.90 GHz’de saat edilmiş ve LPDDR4x bellek ile eşleştirilmiş 4 çekirdekli bir model, muhtemelen bir Pentium Silver mühendislik örneğidir. Çip 5 W, 9 W ve 12 W TDP varyantlarında geliyor.

Google News’te Bize Abone Olmak İçin Tıklayınız…

Anasayfa’ya Dönmek İçin Tıklayınız…